Psychohygiena

Psychohygiena
Zdroj fotografií: Pixabay.com

Mnohokrát jsem psala o tom, jak důležité je pracovat na svých vnitřních limitujících přesvědčeních, nefunkčních vzorcích chování, neodžitých traumatech a kostlivcích. Práce na sobě se vždy vyplatí a má hluboký význam pro kvalitu prožívání našeho života.

Člověk v dnešní době musí čelit mnoha nástrahám a stresům v každodenním životě. Od dýchání nekvalitního vzduchu, přes městský hluk a smog, davy lidí, kupu starostí a povinností, které musí stihnout v určitém čase, obrovské množství informací, kterým musí čelit, až po množství hodin strávených v uzavřené kanceláři pod umělým osvětlením. Dnešní život je pro většinu lidí charakteristický rychlostí, povrchností, pomíjivostí a odklonem od přírody.

Co je to psychohygiena?

Ale právě z toho důvodu je více než nutné udržovat svoji mysl co nejvíce v přítomném okamžiku, aby se zklidnila a na chvíli zastavila. Aby nás nezahlcovaly neustále těkající myšlenky na to, co nás čeká, co máme ještě stihnout, co jsme neudělali nebo nedokončili, kolik jsme utratili peněz a kolik nám ještě chybí, co budeme vařit k večeři, když na přípravu máme jen pár chvil, co všechno nás čeká zítra atd… Každý z nás by proto měl vědět a znát, co právě jemu přináší kýžený stav mysli „teď a tady“. Psychohygiena je právě o tom – je souborem technik a aktivit, které nám k dosažení uklidněného stavu mysli napomáhají.

Pomocníci psychohygieny

A které aktivity v rámci psychohygieny nám pomohou zpomalit proud myšlenek a přiblížit nás přítomnému okamžiku? Vyzdvihuji následující čtyři:

SPORT

Jakýkoliv sport, který vyhovuje právě mě a mým potřebám. Můžeme cvičit jógu, běhat, hrát tenis nebo chodit plavat, to je zcela individuální. Samozřejmě, že např. běh nebo chůze je ideální z toho důvodu, že běhat nebo chodit můžeme kdykoliv a kdekoliv, za každého počasí, v tempu, které vyhovuje právě nám.  A pokud se pohybujeme v přírodě, k dokonalosti toho moc nechybí. Důležitý je pohyb a přesměrování pozornosti jinam, než na starosti všedního dne. Sport krásně vyčistí hlavu a protáhne tělo.

VYCHÁZKY DO PŘÍRODY

Ať si to přiznáme nebo ne, člověk je součástí přírody a přírodu ke svému dobrému duševnímu stavu prostě potřebuje! Choďte do přírody, a hlavně do lesa, co nejčastěji můžete. Vnímejte krásu, ticho, prostor, vůni kolem sebe a nechte myšlenky volně proplouvat svojí hlavou. Upřete pozornost na to, co vidíte, slyšíte a  co cítíte. Po čase si začnete uvědomovat, jakou magickou mocí působí příroda nejen na vaši mysl.

MEDITACE

Každá meditace má jediný cíl a tím je prožití přítomného okamžiku. Druhů meditací je spoustu a opět ať si každý z vás zvolí právě tu nejvhodnější pro sebe. Můžete si pustit řízenou meditaci nebo jen poslouchat vhodnou muziku a intenzivně vnímat každý tón a zvuk nebo jen hledět do daleka a nechat volně proplouvat myšlenky vaší myslí. Důležité je přesměrování pozornosti na přítomný okamžik, jako by v tu chvíli neexistovalo nic jiného než vy a váš vnitřní svět.

TVOŘENÍ

Cokoliv tvoříte rukama, ať je to obraz, pletená šála, dřevěný stůl nebo socha, dává obrovský prostor vaší mysli se zastavit v čase a soustředit se jen na to, co děláte právě teď a tady. Výhodou tvoření je časová náročnost, neboť takovýto druh práce nám může trvat i několik hodin.

Nepodceňujme psychohygienu

Každý z nás se pravidelně myje a stará se o hygienu těla. Naučme se také starat o svoji mysl! Je opravdu velmi přetížená! Dovolte, aby se psychohygiena stala stejnou samozřejmostí jako hygiena těla.

Zpomalte svůj život, vždyť tak rychle vám utíká mezi prsty. Užívejte si co nejvíce okamžiků, kdy nemusíte vůbec nic, jen být a žít. Vnímejte krásu přírody, vždyť příroda je tím největším kouzelníkem i léčitelem zároveň. Staňte se její součástí. Však jsme k tomu všichni stvořeni!

Mohlo by Vás také zajímat


Příčiny nemocí – jak nemoci vznikají?

Můj pohled na vznik a (duchovní) příčiny nemocí je takový: rozlišuji tělo člověka na fyzické, emocionální a mentální. Nemoc obvykle začíná v emocionálním těle. Pokud cítíme nepříjemné emoce, se kterými neumíme pracovat, esence těchto emocí se usadí v těle fyzickém na hmotné úrovni. Často tomu předchází určité přesvědčení mentálního těla, které se posléze podílí na vytvoření emocionálních bloků a nemoc […]

Pokračovat.

Krize v manželství – proč vzniká a jak na ni

Po dvou, pěti, deseti letech se ve spoustě manželstvích začíná „něco“ dít. Může se to stát až po narození dětí, ale není to pravidlem. Vztah s protějškem, s nimž jsme se dobrovolně rozhodli žít v ideálním případě celý život, se otupí, obrousí, ztratí jiskru. Problémy toho druhého, nad nimiž jsme v prvotním zamilovaném období jen mávli rukou, nám momentálně připadají […]

Pokračovat.

Aktuálně: Nově nabízím i terapii metodou ACCESS BARS

Chtěla bych Vás upozornit na další techniku, kterou ve své praxi nově využívám. Jedná se o tzv. metodu ACCESS BARS terapie. Vedle kvantové terapie a metody EFT je to tedy třetí hlavní technika, kterou Vám mohu v rámci našich terapií nabídnout. Co je metoda ACCESS BARS? Jako BARs označujeme 32 bodů v oblasti hlavy, které nám slouží jako databáze všech našich myšlenek, […]

Pokračovat.

Terapie EFT a zdravý vztah ke stravování

Psychika a hubnutí – vliv emocí na hubnutí Každý člověk je řízen určitými emočními vzorci, které nás vedou daným směrem. Jinak řečeno, emoce ovládají naše kroky na všech úrovních našeho života, oblast stravování není výjimkou. Psychika a hubnutí spolu velmi úzce souvisí. Emoční návyky k určitým chutím získáváme již v raném dětství. Když miminko pláče a maminka mu místo láskyplné […]

Pokračovat.

Jak je to s pozitivním myšlením?

Mnoho z nás četlo různé knihy či příspěvky o kultu pozitivního myšlení. Ale funguje to? Opravdu? Věříte, že když začnete myslet pozitivně, že se změní váš život, že budete šťastnější, zdravější, úspěšnější…? Je pozitivní myšlení základem úplně všeho? Pozitivní myšlení musí vycházet z vašeho nitra Ale jak je to doopravdy? Pokud si vnutíte, že se máte cítit jinak, že […]

Pokračovat.

Časté zapomínání

Nikdo z nás není dokonalý, aby si pamatoval všechno, co kdy udělal nebo má zrovna udělat. Zapomínání je úplně normální obranným mechanismem člověka, který zajišťuje, abychom nebyli přehlceni nedůležitými informacemi, termíny, čísly, jmény, barvami, situacemi… Časté zapomínání však v pořádku není. Když zapomínáme často a když se nejedná zcela o nedůležité věci, ale naopak o to, kde jsme třeba zaparkovali […]

Pokračovat.

Sledujte můj Facebook


Napište mi přes Messenger na Facebooku Zašlete nezávazný dotaz do Online poradny