Jak se zbavit prokrastinace

Jsem si jista, že každý z vás zná pocit, který zažívá v souvislosti s odkládáním nějakého nepříjemného úkolu. Je to přirozené. Chceme se věnovat příjemným záležitostem, nikoli řešit problémy. Ale často je to v našem životě naopak. A tak přichází na řadu dnešní téma – jak se zbavit prokrastinace.

Prokrastinace – odkládání nepříjemných pracovních úkolů, stres

Co je prokrastinace?

Prokrastinací je označena tendence chronického a výrazného odkládání plnění úkolů a povinností (zvláště těch nepříjemných) na pozdější dobu, odkládání úkolů na ten nejzazší termín apod.

Pozor: nepleťte si však tento pojem s leností. Líný člověk nemá žádné výčitky ze své pasivity! Ten je se svým stavem spokojený. A to je právě to, co je skutečně důležité! Jsou to pocity, které daný člověk prožívá! Prokrastinátor, který se ocitl tváří v tvář nějakému úkolu, který je potřeba udělat, prožívá často silný strach a obavy z toho, že je mu práce nepříjemná a že selže, případně, že nebude tak dobrý, jak by chtěl. Často po úmorném dokončení úkolu na poslední chvíli je fyzicky i emocionálně naprosto vyčerpaný.

Pokud vnímáte své pocity jako omezující či dokonce ohrožující, dochází u vás k trvalému stresu, ztrátě motivace a případně i k depresi.

Prokrastinace je často spjata s profesním životem, s pracovními úkoly a povinnostmi. Ale nemusí tomu být vždy tak. Můžete se stresovat a odkládat návštěvu rodinného příslušníka, se kterým nemáte dobré vztahy, můžete odkládat návštěvu zubního lékaře nebo nějakého chirurgického zásahu, který ve vás vyvolává stres a obavy. A co třeba psaní diplomové práce?

prokrastinace způsobuje stresJak se zbavit prokrastinace? Učiňte prokrastinaci konec.

Mnoho pouček radí, že je vhodné sepsání jednotlivých úkolů a povinností do seznamu, podle kterého budete postupovat a odškrtávat splnění jednoho úkolu po druhém.

Velmi dobrou radou je také stanovování si dílčích cílů. Občas skutečně pomůže pouze zaměřit pozornost např. na nazutí sportovních bot, na přesunutí se před dům a nezabývat se myšlenkami, které vás nutí k hodinovému sportovnímu výkonu, protože přece jste si takový úkol vytyčili! Až budete ve sportovních botách stát před domem, jistě bude váš rozběh mnohem snazší :-).

K tomu všemu je třeba dodat jednu velmi důležitou věc! A tou je dovolení – dovolení sám sobě, že něco nesplním, něco neudělám, něco nezvládnu, že selžu!

K čemu vám bude detailně vypracovaný seznam postupných úkolů, když se budete trápit pocitem viny a selhání, když něco nevyjde. K čemu vám bude zaměření se na dílčí cíle, když „selžete“ ve fázi některého z nich.

Přijměte své emoce, strachy a obavy, které jsou s prokrastinací úzce spojeny.

To, o co tu skutečně jde, jsou vaše pocity a jejich přijetí. Přijměte všechny možnosti! To, že vše, co jste si naplánovali, zvládnete. Ale také to, že vše, co jste si naplánovali, nezvládnete! A přijměte všechny pocity ze selhání, ze zklamání, z toho, že se budete cítit jako nuly, jako naprosto neschopný a nemožný člověk. Prožijte si všechny tyto nepříjemné pocity, které jsou ukryty a zamčeny hluboko ve vás a vyneste je na světlo. Dejte jim možnost, aby se projevily, odžili jste si je, a aby mohly v klidu a pokoji odejít!

A oni skutečně odejdou. Pokud ne, máte v sobě mnoho překážek a bloků, které vám brání v tom, abyste přijali všechny možnosti. S těmito bloky se velmi dobře pracuje a postupně se odstraňují. Teprve potom, až budete v sobě cítit klid a mír ve všech možných variantách, vraťte se ke svým sepsaným úkolům, dílčím cílům apod. Vše vám půjde s lehkostí a radostí.

jak se zbavit prokrastinace

Cítíte se prokrastinací omezeni? Poradím vám, jak se zbavit prokrastinace.

Pokud necítíte, že svůj život zvládáte s lehkostí a radostí, ráda vám pomůžu! Neboť život každého z nás je lehký a radostný, jen my jej přes naše filtry vnímání, strachy, bloky a obavy vidíme jinak! Ve své praxi využívám například kvantovou terapii či metodu EFT.

Poprvé publikováno: 17. 7. 2018

Mohlo by Vás také zajímat


Aktuálně: Jak dosáhnout svého cíle – představení metody Psych-K

Tento článek bych ráda věnovala tomu, co nás v životě nejvíce omezuje, limituje, nedovolí nám chovat se určitým způsobem – mám na mysli naše vnitřní přesvědčení! A právě naše přesvědčení jsou základem naší osobnosti. Definují nás jako cenné nebo bezcenné, schopné či neschopné, důvěřivé nebo podezíravé, přijímané nebo odmítané, samostatné nebo závislé na okolí, flexibilní či nepřizpůsobivé, budící respekt […]

Pokračovat.

Jak na nespavost?

Spánek v našem životě hraje důležitější roli, než si možná uvědomujeme. Dlouhotrvající nedostatečný spánek nám může způsobit řadu potíží, ať si to chceme připustit nebo nechceme. Pokud se nám dlouhodobě nedaří usnout, pak mluvíme o nespavosti. Trápí vás jarní únava? Přečtěte si o tomto problému v samostatném článku. Ve spánku má naše tělo i mysl prostor plně regenerovat. Spánek […]

Pokračovat.

Jak získat skvělý (nejen) partnerský vztah

Ach ty partnerské vztahy, jak je možné, že někdo musí řešit stálé problémy v soužití se svým mužem či partnerem a někdo je tak spokojený? Nebo myslíte, že spokojený vztah neexistuje? Můžu vám zcela jistě potvrdit, že existuje a může existovat i u vás doma. Nevěříte? Pojďme se společně podívat na několik osvědčených rad, které přispívají k udržení dobrého partnerského vztahu. 1. […]

Pokračovat.

Časté zapomínání

Nikdo z nás není dokonalý, aby si pamatoval všechno, co kdy udělal nebo má zrovna udělat. Zapomínání je úplně normální obranným mechanismem člověka, který zajišťuje, abychom nebyli přehlceni nedůležitými informacemi, termíny, čísly, jmény, barvami, situacemi… Časté zapomínání však v pořádku není. Když zapomínáme často a když se nejedná zcela o nedůležité věci, ale naopak o to, kde jsme třeba zaparkovali […]

Pokračovat.

Terapie EFT a zdravý vztah ke stravování

Psychika a hubnutí – vliv emocí na hubnutí Každý člověk je řízen určitými emočními vzorci, které nás vedou daným směrem. Jinak řečeno, emoce ovládají naše kroky na všech úrovních našeho života, oblast stravování není výjimkou. Psychika a hubnutí spolu velmi úzce souvisí. Emoční návyky k určitým chutím získáváme již v raném dětství. Když miminko pláče a maminka mu místo láskyplné […]

Pokračovat.

Psychickým problémům se vyplatí předcházet

Ať už člověk zápasí s depresemi, chronickým stresem, úzkostí či s různými fóbiemi, jedno je jasné: mnohem lepší je těmto problémům předcházet vhodným životním nastavením a podmínkami. Pokud je totiž člověk vnitřně silný a odolný, jakoukoliv negativní situaci, ve které se ocitne, bude řešit lépe a také se s jejími následky lépe vyrovná. Naopak s ním všechno hned „zamává“, pokud má psychiku oslabenou. […]

Pokračovat.

Sledujte můj Facebook


Napište mi přes Messenger na Facebooku Zašlete nezávazný dotaz do Online poradny