Příklad z praxe: žárlivost ve vztahu. Jak probíhá sezení EFT?

Již jsem na blogu několikrát vysvětlovala, jak funguje technika EFT v našem těle. Jak na poklepávání na určité akupresurní body reaguje náš limbický systém včetně amygdaly (centrum emocí). V tomto článku bych ráda popsala konkrétní případ, při kterém jsem s klientem řešila žárlivost ve vztahu.

Žárlivost ve vztahu a EFT terapie

Klient velmi miloval svoji partnerku, ale nemohl si pomoci, příšerně žárlil a vyvolával si negativní budoucí situace – nevěra přítelkyně, rozchod a následné pocity opuštění a samoty. Klient si uvědomoval, že takovým chováním musí být partnerce protivný a dlouho by s ním stejně nevydržela, ale nemohl si pomoci své chování změnit.

žárlivost ve vztahu

S klientem jsem stručně probrala daný problém a zaměřila se na nejnepříjemnější pocit. V tomto případě to byly pocity opuštění a samoty. Začali jsme tedy podle určitého postupu EFT poklepávat na akupresurní body a současně jsme se zaměřili na daný konkrétní pocit. Klient vždy vyhodnotil intenzitu pocitu na emoční škále, abychom mohli porovnávat změnu vnímání v čase. Po několika kolech poklepávání se intenzita pocitu zmírnila, a tak jsme se mohli pustit hlouběji do starých traumat a neodžitých pocitů klienta a začít postupně pročišťovat celý problém současné žárlivosti.

Dostali jsme se do předešlého vztahu, když klienta, z jeho pohledu nečekaně, opustila přítelkyně a on nechápal proč, neměl šanci nic napravit a ze dne na den byl sám bez milované osoby.

Tento rozchod klienta velmi emočně zasáhnul a podle jeho slov se z něj vzpamatovával 2 roky. To je opravdu dlouhá doba! Začali jsme s poklepáváním na negativní emoce a přesvědčení spojené s tímto rozchodem.

Při práci jsme se dostali ještě hlouběji do psychiky klienta a to až do dětství k jeho otci. Otec s matkou měli nefunkční vztah, kdy si oba žili svoje životy vedle sebe, ale nikoli spolu. Otec se o klienta nijak nezajímal a ten se v dětství často díky tomu cítil opuštěný a osamocený. Nejprve jsme tedy prostřednictvím poklepávání zpracovali negativní zážitky a pocity spojené s nezájmem otce. Využívám techniku „filmu“, kdy si klient promítá svoje zážitky z dětství a neustále kontrolujeme negativní vnímání celé situace. A to tak dlouho, až klient dojde ke zjištění, že se o něho otec sice nestaral, ale jemu je to vlastně jedno, emočně je při vzpomínce na nezájem otce naprosto v klidu a to jak v emocích, tak v projevech těla.

Následně jsme se vrátili do rozchodu s přítelkyní. Poklepáváním a opět metodou „filmu“ jsme pročistili zbytek negativních vzpomínek a mohli jsme se vrátit na začátek, kde naše práce začala – do klientova současného vztahu.

Většinou již současnou situaci, po takové práci s kořeny problému, klient vnímá téměř neutrálně. Pokud zaznamenáme nějaký strach, obavu nebo jiny negativní pocit, zaměříme se na něj a opět zpracujeme pomocí poklepávání. Pro kontrolu se ptám na různé možné situace, které by mohly nastat a porovnáváme s emočním vnímáním klienta. Pokud zůstává stále klidný a bez nepříjemných pocitů, máme hotovo.

Technika EFT je úžasná a lze ji použít na jakýkoli problém včetně bolestípsychosomatických nemocí. I když, která z nemocí nemá spojitost s naším prožíváním životních událostí…?

Mohlo by Vás také zajímat


Terapie EFT a zdravý vztah ke stravování

Psychika a hubnutí – vliv emocí na hubnutí Každý člověk je řízen určitými emočními vzorci, které nás vedou daným směrem. Jinak řečeno, emoce ovládají naše kroky na všech úrovních našeho života, oblast stravování není výjimkou. Psychika a hubnutí spolu velmi úzce souvisí. Emoční návyky k určitým chutím získáváme již v raném dětství. Když miminko pláče a maminka mu místo láskyplné […]

Pokračovat.

Jak se zbavit nervozity a strachu?

V dnešním článku probereme velmi důležité téma, které zajímá mnoho čtenářů mého webu i mých klientů. Ať už se mi s tímto problémem svěří v mé praxi, na facebooku nebo v online poradně. Tím tématem je nervozita, nepříjemný strašák, který na nás v určité individuální míře číhá před jakýmkoliv větším či menším úkolem. Hlavně když se máme projevit v nejrůznějších […]

Pokračovat.

Negativní emoce a jak se jich zbavit

Zdravý organismus je ten, který se nachází v rovnováze. A rovnováha znamená harmonii. Usilovat o dokonalou harmonii těla i psychiky rozhodně není jen nějakou přebytečnou kratochvílí, ale je možná tím úplně nejdůležitějším, co v našem životě podnikneme. Samozřejmě, v dnešní době je udržení celkové harmonie organismu značně složité a náročné. Základní si je uvědomit, zda se nacházím nebo nenacházím v této harmonii, přiznat […]

Pokračovat.

Proč nás něco bolí? A jak se bolesti zbavit?

Jsem si jista, že všichni z nás nějakou bolest v životě zažili. I kdyby to měla být „jen“ bolest hlavy a kloubů nebo zatuhlé svaly. Vše co pociťujeme, všechny nemoci, mají však stejnou podstatu. Naše tělo nám prostřednictvím bolesti říká, že něco v našem životě není v pořádku. Někde uvnitř nás je ukryt návyk, jehož opakováním vznikla bolest jako reakce na […]

Pokračovat.

Aktuálně: Nově nabízím i terapii metodou ACCESS BARS

Chtěla bych Vás upozornit na další techniku, kterou ve své praxi nově využívám. Jedná se o tzv. metodu ACCESS BARS terapie. Vedle kvantové terapie a metody EFT je to tedy třetí hlavní technika, kterou Vám mohu v rámci našich terapií nabídnout. Co je metoda ACCESS BARS? Jako BARs označujeme 32 bodů v oblasti hlavy, které nám slouží jako databáze všech našich myšlenek, […]

Pokračovat.

Jak nastavit hranice

Ráda bych se tentokrát věnovala zdravým hranicím, které jsou pro spokojený a vyrovnaný život velmi podstatné. Možná se také jako většina žen chováte způsobem, který upřednostňuje všechny okolo vás, ale na vaše potřeby si uděláte čas až úplně naposled, jestli vůbec na ně někdy čas mít budete… Ano, chápu, obrací se na vás děti, které neustále […]

Pokračovat.

Sledujte můj Facebook


Napište mi přes Messenger na Facebooku Zašlete nezávazný dotaz do Online poradny