Příklad z praxe: žárlivost ve vztahu. Jak probíhá sezení EFT?

Již jsem na blogu několikrát vysvětlovala, jak funguje technika EFT v našem těle. Jak na poklepávání na určité akupresurní body reaguje náš limbický systém včetně amygdaly (centrum emocí). V tomto článku bych ráda popsala konkrétní případ, při kterém jsem s klientem řešila žárlivost ve vztahu.

Žárlivost ve vztahu a EFT terapie

Klient velmi miloval svoji partnerku, ale nemohl si pomoci, příšerně žárlil a vyvolával si negativní budoucí situace – nevěra přítelkyně, rozchod a následné pocity opuštění a samoty. Klient si uvědomoval, že takovým chováním musí být partnerce protivný a dlouho by s ním stejně nevydržela, ale nemohl si pomoci své chování změnit.

žárlivost ve vztahu

S klientem jsem stručně probrala daný problém a zaměřila se na nejnepříjemnější pocit. V tomto případě to byly pocity opuštění a samoty. Začali jsme tedy podle určitého postupu EFT poklepávat na akupresurní body a současně jsme se zaměřili na daný konkrétní pocit. Klient vždy vyhodnotil intenzitu pocitu na emoční škále, abychom mohli porovnávat změnu vnímání v čase. Po několika kolech poklepávání se intenzita pocitu zmírnila, a tak jsme se mohli pustit hlouběji do starých traumat a neodžitých pocitů klienta a začít postupně pročišťovat celý problém současné žárlivosti.

Dostali jsme se do předešlého vztahu, když klienta, z jeho pohledu nečekaně, opustila přítelkyně a on nechápal proč, neměl šanci nic napravit a ze dne na den byl sám bez milované osoby.

Tento rozchod klienta velmi emočně zasáhnul a podle jeho slov se z něj vzpamatovával 2 roky. To je opravdu dlouhá doba! Začali jsme s poklepáváním na negativní emoce a přesvědčení spojené s tímto rozchodem.

Při práci jsme se dostali ještě hlouběji do psychiky klienta a to až do dětství k jeho otci. Otec s matkou měli nefunkční vztah, kdy si oba žili svoje životy vedle sebe, ale nikoli spolu. Otec se o klienta nijak nezajímal a ten se v dětství často díky tomu cítil opuštěný a osamocený. Nejprve jsme tedy prostřednictvím poklepávání zpracovali negativní zážitky a pocity spojené s nezájmem otce. Využívám techniku „filmu“, kdy si klient promítá svoje zážitky z dětství a neustále kontrolujeme negativní vnímání celé situace. A to tak dlouho, až klient dojde ke zjištění, že se o něho otec sice nestaral, ale jemu je to vlastně jedno, emočně je při vzpomínce na nezájem otce naprosto v klidu a to jak v emocích, tak v projevech těla.

Následně jsme se vrátili do rozchodu s přítelkyní. Poklepáváním a opět metodou „filmu“ jsme pročistili zbytek negativních vzpomínek a mohli jsme se vrátit na začátek, kde naše práce začala – do klientova současného vztahu.

Většinou již současnou situaci, po takové práci s kořeny problému, klient vnímá téměř neutrálně. Pokud zaznamenáme nějaký strach, obavu nebo jiny negativní pocit, zaměříme se na něj a opět zpracujeme pomocí poklepávání. Pro kontrolu se ptám na různé možné situace, které by mohly nastat a porovnáváme s emočním vnímáním klienta. Pokud zůstává stále klidný a bez nepříjemných pocitů, máme hotovo.

Technika EFT je úžasná a lze ji použít na jakýkoli problém včetně bolestípsychosomatických nemocí. I když, která z nemocí nemá spojitost s naším prožíváním životních událostí…?

Mohlo by Vás také zajímat


Aktuálně: změna adresy, kde od nového roku probíhají terapie

Osobní terapie v roce 2018 nově probíhají na adrese Liblická 5, Praha 9 – Hloubětín. Terapie probíhají v Domu Rukou Světla, který nabízí vhodnou atmosféru pro průběh terapie a řešení potíží klientů. Ještě připomínám, že terapii je možné provádět také na dálku přes telefon či Skype. Jak se na terapii objednat se dozvíte zde.

Pokračovat.

Mozkové vlny a jejich vliv na naše chování a zdraví

Již několikrát jsem psala o tom, jakým způsobem můžeme změnit naše podvědomé programy: Jak přeprogramovat podvědomí pomocí kvantové terapie Práce s podvědomím pomocí Psych-K Podvědomé programování Ale víte vlastně, jak tyto programy vznikají? Podílí se na nich mozkové vlny (frekvence). Lidský mozek vysílá elektrické signály a vynález EEG (elektroencefalografu) ve 30. letech minulého století rozpoznal 5 druhů mozkových vln: […]

Pokračovat.

Jak nastavit hranice

Ráda bych se tentokrát věnovala zdravým hranicím, které jsou pro spokojený a vyrovnaný život velmi podstatné. Možná se také jako většina žen chováte způsobem, který upřednostňuje všechny okolo vás, ale na vaše potřeby si uděláte čas až úplně naposled, jestli vůbec na ně někdy čas mít budete… Ano, chápu, obrací se na vás děti, které neustále […]

Pokračovat.

Časté zapomínání

Nikdo z nás není dokonalý, aby si pamatoval všechno, co kdy udělal nebo má zrovna udělat. Zapomínání je úplně normální obranným mechanismem člověka, který zajišťuje, abychom nebyli přehlceni nedůležitými informacemi, termíny, čísly, jmény, barvami, situacemi… Časté zapomínání však v pořádku není. Když zapomínáme často a když se nejedná zcela o nedůležité věci, ale naopak o to, kde jsme třeba zaparkovali […]

Pokračovat.

Psychosomatika – nemoci, bolest, stres, strach, vztahy

Pohled na zdravotní problémy z pozice psychosomatika je jasný: zdrojem našich obtíží je v první řadě psychika. Neboť stav naší mysli zásadně ovlivňuje stav našeho těla. Ne každý je však dostatečně vnímavý ke svému tělu a dokáže si spojit, která emoce, zážitek nebo událost byla prapůvodcem určitého onemocnění nebo toto onemocnění formuje a živí. V dnešním světě je přitom nárůst […]

Pokračovat.

Vliv psychiky a emocí na hubnutí

Na hubnutí má vliv stav naší mysli a emoční vzorce spojené s jídlem Vliv psychiky a našich emocí na hubnutí v souvislosti se stravováním je obrovský. Za vším stojí emoční vzorce, které jsme si vytvořili a tvoříme v průběhu celého života. U stravování jako u mnoha dalších oblastí je „potíž“ v tom, že nejvíce emočních vzorců spojených s jídlem se vytváří v raném dětství. Mnoho z nás […]

Pokračovat.

Sledujte můj Facebook


Zaslání nezávazného dotazu do Online poradny