Příklad z praxe: žárlivost ve vztahu. Jak probíhá sezení EFT?

Již jsem na blogu několikrát vysvětlovala, jak funguje technika EFT v našem těle. Jak na poklepávání na určité akupresurní body reaguje náš limbický systém včetně amygdaly (centrum emocí). V tomto článku bych ráda popsala konkrétní případ, při kterém jsem s klientem řešila žárlivost ve vztahu.

Žárlivost ve vztahu a EFT terapie

Klient velmi miloval svoji partnerku, ale nemohl si pomoci, příšerně žárlil a vyvolával si negativní budoucí situace – nevěra přítelkyně, rozchod a následné pocity opuštění a samoty. Klient si uvědomoval, že takovým chováním musí být partnerce protivný a dlouho by s ním stejně nevydržela, ale nemohl si pomoci své chování změnit.

žárlivost ve vztahu

S klientem jsem stručně probrala daný problém a zaměřila se na nejnepříjemnější pocit. V tomto případě to byly pocity opuštění a samoty. Začali jsme tedy podle určitého postupu EFT poklepávat na akupresurní body a současně jsme se zaměřili na daný konkrétní pocit. Klient vždy vyhodnotil intenzitu pocitu na emoční škále, abychom mohli porovnávat změnu vnímání v čase. Po několika kolech poklepávání se intenzita pocitu zmírnila, a tak jsme se mohli pustit hlouběji do starých traumat a neodžitých pocitů klienta a začít postupně pročišťovat celý problém současné žárlivosti.

Dostali jsme se do předešlého vztahu, když klienta, z jeho pohledu nečekaně, opustila přítelkyně a on nechápal proč, neměl šanci nic napravit a ze dne na den byl sám bez milované osoby.

Tento rozchod klienta velmi emočně zasáhnul a podle jeho slov se z něj vzpamatovával 2 roky. To je opravdu dlouhá doba! Začali jsme s poklepáváním na negativní emoce a přesvědčení spojené s tímto rozchodem.

Při práci jsme se dostali ještě hlouběji do psychiky klienta a to až do dětství k jeho otci. Otec s matkou měli nefunkční vztah, kdy si oba žili svoje životy vedle sebe, ale nikoli spolu. Otec se o klienta nijak nezajímal a ten se v dětství často díky tomu cítil opuštěný a osamocený. Nejprve jsme tedy prostřednictvím poklepávání zpracovali negativní zážitky a pocity spojené s nezájmem otce. Využívám techniku „filmu“, kdy si klient promítá svoje zážitky z dětství a neustále kontrolujeme negativní vnímání celé situace. A to tak dlouho, až klient dojde ke zjištění, že se o něho otec sice nestaral, ale jemu je to vlastně jedno, emočně je při vzpomínce na nezájem otce naprosto v klidu a to jak v emocích, tak v projevech těla.

Následně jsme se vrátili do rozchodu s přítelkyní. Poklepáváním a opět metodou „filmu“ jsme pročistili zbytek negativních vzpomínek a mohli jsme se vrátit na začátek, kde naše práce začala – do klientova současného vztahu.

Většinou již současnou situaci, po takové práci s kořeny problému, klient vnímá téměř neutrálně. Pokud zaznamenáme nějaký strach, obavu nebo jiny negativní pocit, zaměříme se na něj a opět zpracujeme pomocí poklepávání. Pro kontrolu se ptám na různé možné situace, které by mohly nastat a porovnáváme s emočním vnímáním klienta. Pokud zůstává stále klidný a bez nepříjemných pocitů, máme hotovo.

Technika EFT je úžasná a lze ji použít na jakýkoli problém včetně bolestípsychosomatických nemocí. I když, která z nemocí nemá spojitost s naším prožíváním životních událostí…?

Mohlo by Vás také zajímat


Žárlivost a jak ji řešit

Žárlivost se řadí mezi negativní pocity, které jsou spojeny s obavou, že něco nebo někoho ztratím. Velmi často je tato obava spojena se ztrátou lásky. Žárlivý člověk se bojí, že ho milovaná osoba přestane mít ráda a že ho opustí. Žárlivost se projevuje v několika stupních intenzity, od ojedinělého žárlení až po žárlení otravné a posedlé. Jak se zbavit žárlivosti? […]

Pokračovat.

Strach má velké oči

Strach, jedna z nejčastějších negativních emocí, lidem často komplikuje život. Všichni strach známe a všichni jsme ho mnohokrát ve svém životě zažili. Slovo strach zvukem i významem odpovídá slovu stráž nebo strážce. A z toho vyplývá, že prvotní funkcí strachu je nás chránit! Ale strach má velké oči. Na strach se můžeme podívat ze dvou úhlů pohledu: 1# Strach elementární, […]

Pokračovat.

Energetická psychologie, akupresura, meridiány a jejich souvislost s EFT

Možná jste o pojmu energetická psychologie nikdy neslyšeli, možná že něco přece jen ano. Ráda bych tedy vysvětlila, co se pod pojmem energetická psychologie vlastně skrývá. Energetická psychologie se zabývá vzájemnými vztahy mezi energetickými systémy, emocemi, vědomím, chováním a zdravím člověka. Využívá poznatky z tradiční čínské medicíny, konkrétně z akupresury,

Pokračovat.

Sebeláska – první krůčky na cestě k porozumění vůči sobě samým

Za jedno z nejdůležitějších témat, kterému se chci i v budoucích článcích věnovat, považuji téma sebelásky. A to z jednoho prostého důvodu – neboť sebeláska je základem spokojeného a šťastného života každého z nás! Navíc dle mé zkušenosti z praxe jako terapeutky kvantovou metodou či EFT jsem dospěla k závěru, že téměř každý problém, se kterým se klient na mne obrátí, začíná právě u sebelásky. Co je […]

Pokračovat.

Jak se zbavit strachu

Strach – známe ho všichni! Strach je základní lidská emoce, která doprovází lidstvo od počátku jeho vývoje. Kdybychom neměli strach, nepřežili bychom. Strach mobilizuje všechny naše smysly a připravuje naše tělo na únik nebo útok. Projevuje se zrychleným dýcháním, pocením, bušením srdce, někdy až nevolností. Dnes však nemíváme strach o přežití, ale trápí nás ve formě strachu […]

Pokračovat.

Jak si zvýšit sebevědomí? Překonejte strach z mluvení na veřejnosti – velmi častou sociální fóbii.

Strach je jednou ze základních emocí, který stojí za všemi našimi omezeními. Strach z veřejného projevu, prezentace nebo obecně strach z výstupu před větším počtem osob ovlivňuje více lidí než si připouštíme.  V krajních případech se může projevit i nepřekonatelným strachem např. z koupě jízdenky MHD.  Jedná se tedy o sociální fobii – odborně se nazývá glossofobie. Tato fobie je považována za […]

Pokračovat.

Sledujte můj Facebook


Napište mi přes Messenger na Facebooku Zašlete nezávazný dotaz do Online poradny