Příklad z praxe: žárlivost ve vztahu. Jak probíhá sezení EFT?

Již jsem na blogu několikrát vysvětlovala, jak funguje technika EFT v našem těle. Jak na poklepávání na určité akupresurní body reaguje náš limbický systém včetně amygdaly (centrum emocí). V tomto článku bych ráda popsala konkrétní případ, při kterém jsem s klientem řešila žárlivost ve vztahu.

Žárlivost ve vztahu a EFT terapie

Klient velmi miloval svoji partnerku, ale nemohl si pomoci, příšerně žárlil a vyvolával si negativní budoucí situace – nevěra přítelkyně, rozchod a následné pocity opuštění a samoty. Klient si uvědomoval, že takovým chováním musí být partnerce protivný a dlouho by s ním stejně nevydržela, ale nemohl si pomoci své chování změnit.

žárlivost ve vztahu

S klientem jsem stručně probrala daný problém a zaměřila se na nejnepříjemnější pocit. V tomto případě to byly pocity opuštění a samoty. Začali jsme tedy podle určitého postupu EFT poklepávat na akupresurní body a současně jsme se zaměřili na daný konkrétní pocit. Klient vždy vyhodnotil intenzitu pocitu na emoční škále, abychom mohli porovnávat změnu vnímání v čase. Po několika kolech poklepávání se intenzita pocitu zmírnila, a tak jsme se mohli pustit hlouběji do starých traumat a neodžitých pocitů klienta a začít postupně pročišťovat celý problém současné žárlivosti.

Dostali jsme se do předešlého vztahu, když klienta, z jeho pohledu nečekaně, opustila přítelkyně a on nechápal proč, neměl šanci nic napravit a ze dne na den byl sám bez milované osoby.

Tento rozchod klienta velmi emočně zasáhnul a podle jeho slov se z něj vzpamatovával 2 roky. To je opravdu dlouhá doba! Začali jsme s poklepáváním na negativní emoce a přesvědčení spojené s tímto rozchodem.

Při práci jsme se dostali ještě hlouběji do psychiky klienta a to až do dětství k jeho otci. Otec s matkou měli nefunkční vztah, kdy si oba žili svoje životy vedle sebe, ale nikoli spolu. Otec se o klienta nijak nezajímal a ten se v dětství často díky tomu cítil opuštěný a osamocený. Nejprve jsme tedy prostřednictvím poklepávání zpracovali negativní zážitky a pocity spojené s nezájmem otce. Využívám techniku „filmu“, kdy si klient promítá svoje zážitky z dětství a neustále kontrolujeme negativní vnímání celé situace. A to tak dlouho, až klient dojde ke zjištění, že se o něho otec sice nestaral, ale jemu je to vlastně jedno, emočně je při vzpomínce na nezájem otce naprosto v klidu a to jak v emocích, tak v projevech těla.

Následně jsme se vrátili do rozchodu s přítelkyní. Poklepáváním a opět metodou „filmu“ jsme pročistili zbytek negativních vzpomínek a mohli jsme se vrátit na začátek, kde naše práce začala – do klientova současného vztahu.

Většinou již současnou situaci, po takové práci s kořeny problému, klient vnímá téměř neutrálně. Pokud zaznamenáme nějaký strach, obavu nebo jiny negativní pocit, zaměříme se na něj a opět zpracujeme pomocí poklepávání. Pro kontrolu se ptám na různé možné situace, které by mohly nastat a porovnáváme s emočním vnímáním klienta. Pokud zůstává stále klidný a bez nepříjemných pocitů, máme hotovo.

Technika EFT je úžasná a lze ji použít na jakýkoli problém včetně bolestípsychosomatických nemocí. I když, která z nemocí nemá spojitost s naším prožíváním životních událostí…?

Mohlo by Vás také zajímat


Vliv psychiky na alergie, vyrážky, ekzémy a jiné kožní projevy

Jen málokdo se ve své rodině či ve svém okolí nesetkal s někým, kdo trpí alergickými reakcemi. Alergií je mnoho druhů. Můžeme být alergičtí na pyly, na kočičí srst, na určité potraviny atd. Jde tedy o odmítavou reakci organismu na cizorodé látky. Neustále se vyvíjejí nové a nové preparáty, ale výsledek je sporný, neboť užívání léků potlačuje alergické reakce […]

Pokračovat.

Vliv psychiky a emocí na hubnutí

Na hubnutí má vliv stav naší mysli a emoční vzorce spojené s jídlem Vliv psychiky a našich emocí na hubnutí v souvislosti se stravováním je obrovský. Za vším stojí emoční vzorce, které jsme si vytvořili a tvoříme v průběhu celého života. U stravování jako u mnoha dalších oblastí je „potíž“ v tom, že nejvíce emočních vzorců spojených s jídlem se vytváří v raném dětství. Mnoho z nás […]

Pokračovat.

Vliv ženy v partnerských vztazích – jak být šťastná?

Ve své praxi nejčastěji narážím na neporozumění ve vztazích, s kýmkoli, nejen mezi partnery. O čem tedy všechny tyto nesváry vypovídají? Jde o to, že všechny problémy pramení z našeho přesvědčení, že dotyčný člověk by se měl chovat určitým způsobem, ale on to nečiní, chová se jinak než my bychom chtěli nebo očekávali. A to je právě to, co se […]

Pokračovat.

Jarní únava – jaké jsou příčiny a jak ji řešit?

Patříte k lidem, kteří zažívají na jaře únavu? A ptáte se, jak je to možné? Všechno se přece probouzí – stromy, keře, zvířátka… Tak proč jsme tedy my lidé na jaře tak unaveni? Jarní únava a příčiny Jarní únava může mít určitě více příčin. Tělo se musí po zimě vypořádat se změnou teploty, s delšími dny, s úbytkem vitamínů (zejména vitamínu […]

Pokračovat.

Access Bars – dopřejte si stav, v němž nemusíte vůbec nic

Jistě nebudu daleko od pravdy, když napíši, že každého z nás něco trápí. A každý z nás se s tím, co ho trápí, vyrovnává jinak, po svém. Někdo si poradí sám, přečte mnoho knih, ve kterých třeba najde odpovědi na své otázky, pracuje na sobě.  Někdo si však sám poradit nedokáže! A proč? Protože ten „zakopaný pes“ leží v úrovni jeho podvědomí, […]

Pokračovat.

Proč diety nefungují? Protože hubnutí začíná v hlavě!

Na začátku každého nového roku je otázka hubnutí velmi aktuální. Mnoho lidí si dává velká předsevzetí a mnoho lidí každý rok dokonce ta stejná. K těm nejčastějším patří ZHUBNOUT! Dobře, ale co s tím, když jste již vyzkoušeli množství zaručených diet a preparátů na hubnutí. Co s tím, když máte za sebou úpravu jídelníčku, sportujete, ale přesto výsledek není z dlouhodobého […]

Pokračovat.

Sledujte můj Facebook


Zaslání nezávazného dotazu do Online poradny