Mozkové vlny a jejich vliv na naše chování a zdraví

Již několikrát jsem psala o tom, jakým způsobem můžeme změnit naše podvědomé programy:

Ale víte vlastně, jak tyto programy vznikají? Podílí se na nich mozkové vlny (frekvence). Lidský mozek vysílá elektrické signály a vynález EEG (elektroencefalografu) ve 30. letech minulého století rozpoznal 5 druhů mozkových vln: beta, alfa, théta, delta a gama.

mozkové vlny - typologie

Mozkové vlny – typologie

GAMA mozkové vlny (40–100 Hz)

Převažují v náročných situacích, kdy se náš mozek musí vypořádat s opravdu náročnými úkoly. Také provázejí transcendentální mentální stavy s vhledy. (Vhledy chápejme jako určité obrazy, které k nám přicházejí ze zdroje vyšší inteligence. Tato schopnost je spojena s určitou úrovní vědomí každého z nás. Lidé s vyšší úrovní vědomí mohou tyto záblesky využít jako odpovědí na vnitřní otázky a pomoci jim na jejich osobní cestě.)

BETA mozkové vlny (12–40 Hz)

Jsou aktivní v bdělém stavu. Tyto vlny jsou přítomné při logickém a analytickém myšlení, tedy v rozumovém uvažování, kdy se zaměřujeme na řešení problémů. Jsou typické pro dospívající a dospělé osoby. Čím vyšší je jejich frekvence, tím více jsme podrážděni, kdy nás více ovládá zlost, nervozita nebo strach.

ALFA mozkové vlny (8–12 Hz)

Převládají při stavu uvolnění a odpočinku, když si s ničím nelámeme hlavu a neděláme si starosti a nezatěžujeme naše smysly výraznými podněty. Duševní pohoda, kterou alfa vlny vyvolávají, zlepšuje kvalitu spánku, učení, zvyšuje naši produktivitu a dokonce i imunitu. U dětí jsou dominantní ve věku 7–12 let.

THÉTA mozkové vlny (4-8 Hz)

Nastávají při hluboké relaxaci, meditaci a v některých fázích spánku. Během výskytu těchto frekvencí dochází ke zkvalitňování dlouhodobé paměti a schopnosti nacházet neobvyklá řešení. Také při nich vzniká většina vizionářských vidění, dochází k prohlubování intuice. U dětí jsou dominantní mezi 2. a 7. rokem života.

DELTA mozkové vlny (1-4 Hz)

Jsou aktivní při velmi hluboké meditaci, ve stavu hlubokého spánku nebo v bezvědomí. Během těchto frekvencí dochází k hloubkové regeneraci organismu. Tuto frekvenci mozkových vln mají malé děti do věku 2 let života.


Mozkové frekvence a jejich vliv na sympatikus a parasympatikus

Jak je patrné z popisu jednotlivých frekvencí mozku, měli bychom být jako dospělé osoby co nejvíce ve vlnách alfa. Avšak drtivá většina lidí funguje prakticky celý den ve vlnách beta frekvence. Je to z důvodu toho, že mají potřebu být neustále ve střehu, být aktivní, stále něco dělat, řešit, vymýšlet… Tento stav je však velmi energeticky náročný a navíc tímto způsobem aktivujeme sympatickou větev autonomního nervového systému a tím i zvýšené napětí. Sympatikus je odpovědný za okamžité reakce v případě hrozícího nebezpečí. Jeho výrazná aktivace je součástí tzv. poplachové reakce.

Druhá větev – parasympatikus, se naopak aktivuje meditací, relaxací a spánkem. Zjišťuje činnost organismu ve fázi klidu a v bezpečí a je nezbytný pro obnovu sil, hojení a uzdravování.

Tzn. pokud celý den přetrváváme v beta mozkových vlnách, je to pro náš mozek a naše tělo velmi vyčerpávající, jsme odpojeni od vnitřní moudrosti a naopak napojeni na „autopilota“, který roztáčí naše podvědomé programy a přesvědčení. Nežijeme vědomě, ale žijeme v zajetí svých vzorců chování. A protože děti do 7-mi let věku fungují převážně v théta vlnách, jejich podvědomí doslova ukládá vše, co vidí, slyší, zažívají ve své rodině a ve svém okolí. Proto převážné množství našich programů a vzorců chování pochází právě z této doby. Od 7. roku života dále si také vytváříme vzorce a programy, ovšem  jiným způsobem. Již ne, „stahováním“ do svého podvědomí, ale opakováním, zvykem, návykem.


To, co máme ve svém podvědomí za vzorce, programy a přesvědčení, nám může nebo nemusí vyhovovat. Některé vzorce jsou pro náš život podporující a jiné nikoli. Záleží na každém z nás, jak vnímáme vlastní život a jeho kvalitu. Na jaké úrovni je naše uvědomění. Pokud najdeme ve svém životě určité vzorce, které nás limitují nebo dokonce jsou pro nás destruktivní, existuje mnoho způsobů, jak s nimi pracovat.

Velmi jednoduše a efektivně lze využít moderní přístup k práci s podvědomými programy, který se nazývá Psych-K.

Mohlo by Vás také zajímat


Jak je to s pozitivním myšlením?

Mnoho z nás četlo různé knihy či příspěvky o kultu pozitivního myšlení. Ale funguje to? Opravdu? Věříte, že když začnete myslet pozitivně, že se změní váš život, že budete šťastnější, zdravější, úspěšnější…? Je pozitivní myšlení základem úplně všeho? Pozitivní myšlení musí vycházet z vašeho nitra Ale jak je to doopravdy? Pokud si vnutíte, že se máte cítit jinak, že […]

Pokračovat.

Deprese aneb když strach vítězí a smutek bolí

Deprese je označována jako nemoc. Není to jen špatná nálada, ale skutečně nemoc celého organismu, kdy dochází k hlubokým zásahům do každodenního života. Každý smutek však neznamená depresi, i když často lidé označují svůj momentální stav jako depresivní nebo s příznaky deprese. Jde však jen o přechodnou nespokojenost se svým životem. Jak se odlišuje smutek od deprese? Deprese je […]

Pokračovat.

Jak se zbavit nervozity a strachu?

V dnešním článku probereme velmi důležité téma, které zajímá mnoho čtenářů mého webu i mých klientů. Ať už se mi s tímto problémem svěří v mé praxi, na facebooku nebo v online poradně. Tím tématem je nervozita, nepříjemný strašák, který na nás v určité individuální míře číhá před jakýmkoliv větším či menším úkolem. Hlavně když se máme projevit v nejrůznějších […]

Pokračovat.

Jak zvládat emoce? Přestaňte být v zajetí svých emocí.

Emoce a stále opět emoce. Ano, jsme vysoce emocionální bytosti a emoce k lidskému životu prostě patří. Dokonce k němu patří tak moc, že na nich závisí kvalita lidského života. Díky nim zažíváme pozitivní emoce jako radost, lásku, porozumění, soucit, laskavost a mnoho dalšího. Na druhou stranu  prožíváme i nepříjemné emoce jako žárlivost, nenávist, bezmoc, zlost, lakotu, smutek, lítost, podrážděnost a mnoho […]

Pokračovat.

Jarní únava – jaké jsou příčiny a jak ji řešit?

Patříte k lidem, kteří zažívají na jaře únavu? A ptáte se, jak je to možné? Všechno se přece probouzí – stromy, keře, zvířátka… Tak proč jsme tedy my lidé na jaře tak unaveni? Jarní únava a příčiny Jarní únava může mít určitě více příčin. Tělo se musí po zimě vypořádat se změnou teploty, s delšími dny, s úbytkem vitamínů (zejména vitamínu […]

Pokračovat.

Jak si zvýšit sebevědomí? Překonejte strach z mluvení na veřejnosti – velmi častou sociální fóbii.

Strach je jednou ze základních emocí, který stojí za všemi našimi omezeními. Strach z veřejného projevu, prezentace nebo obecně strach z výstupu před větším počtem osob ovlivňuje více lidí než si připouštíme.  V krajních případech se může projevit i nepřekonatelným strachem např. z koupě jízdenky MHD.  Jedná se tedy o sociální fobii – odborně se nazývá glossofobie. Tato fobie je považována za […]

Pokračovat.

Sledujte můj Facebook


Napište mi přes Messenger na Facebooku Zašlete nezávazný dotaz do Online poradny