Deprese aneb když strach vítězí a smutek bolí

Deprese je označována jako nemoc. Není to jen špatná nálada, ale skutečně nemoc celého organismu, kdy dochází k hlubokým zásahům do každodenního života. Každý smutek však neznamená depresi, i když často lidé označují svůj momentální stav jako depresivní nebo s příznaky deprese. Jde však jen o přechodnou nespokojenost se svým životem.

žena s příznaky deprese

Jak se odlišuje smutek od deprese?

Deprese je intenzivnější a hlubší než smutek, trvá déle a narušuje každodenní fungování. Deprese se dělí dle formy postižení na mírnou, střední a těžkou.

Hlavním příznakem deprese je porucha nálady, ovšem kromě nálady je zasaženo také myšlení, chování i tělesné fungování.

Většina lidí v depresi cítí únavu, tíhu, malátnost, vyčerpanost. Pocit ztráty energie může dojít do takového stupně, že člověk je schopen jen ležet. Intenzita obtíží může kolísat v průběhu dne. Někomu bývá nejhůře ráno, jinému naopak večer. Pocity nedostatečnosti a méněcennosti vedou k vyhýbání se lidem. Psychické tempo se snižuje, myšlení zpomaluje.

Příznaky deprese a její projevy

  • přetrvávající smutná, úzkostná nebo »prázdná« nálada
  • pocity beznaděje, pesimismus
  • pocity viny, bezmoci, ztráty smyslu života
  • ztráta zájmu nebo radosti z koníčků a činností, které vás těšily
  • ztráta zájmu o sexuální život
  • nespavost, předčasné ranní probouzení, nebo naopak nadměrná ospalost a spavost i během dne
  • ztráta chuti k jídlu, výrazné snížení váhy, nebo naopak přejídání se a přibývání na váze
  • pokles energie, únava, ospalost, malátnost – jednoduché činnosti vyžadují nadměrnou námahu
  • nadměrné polehávání nebo posedávání, nemožnost se přinutit k činnosti, odkládání činností
  • myšlenky na smrt nebo sebevraždu, pokusy o sebevraždu
  • neklid, nervozita, nadměrná podrážděnost, výbušnost
  • potíže se soustředěním, zapamatováním, rozpomínáním a s pamětí vůbec (naštěstí přechodné) a problémy s rozhodováním
  • přetrvávající tělesné příznaky, jako je bolest hlavy, poruchy trávení, zácpa, dlouhodobé bolesti
  • tíha na hrudi, ztuhlost tělesného svalstva, snadná únavnost
  • nadměrná ustaranost, časté pocity napětí

Kde mají příznaky deprese původ? A jak se zbavit deprese?

Zkuste si sednout s kusem papíru a tužkou a popravdě vypsat všechny situace a události, které vás v životě stresují. Jednoduše vše, co vás v životě nečiní šťastnými, co se vám nelíbí. Nebude to jedna věc, pravděpodobně budete mít seznam delší. Mohou na něm být mezilidské vztahy, které vám brání ve výkonu povolání, ale i vztahy v rodině nebo v okruhu známých. Můžete se trápit finančními potížemi, politickou situací, zdravotním stavem atd. Nic necenzurujte a vše poctivě vypište.

Příznaky deprese – seznam situací, které mě v životě stresují

Takto podobně může seznam vypadat…

Ale pozor! Zkuste při vypisování zapojit vaše srdce, vaše pocity. Zkuste odsunout logické myšlení a vaše ego, zaměřte se na sebe, na to, s čím opravdu rezonujete. Jde o to, že např. víte, že máte hodného, milého partnera, který je dokonce finančně dobře zajištěn, dokonce vás miluje! Rozum a společnost vám napovídá, že máte být spokojeni s tím, co máte! Ale přesto vám něco uvnitř vás našeptává, že ve skutečnosti je to jinak. Věřte svým pocitům a tělesným projevům. Vaše tělo nikdy nelže, takže pokud cítíte vnitřní napětí a logika vás nutí učinit nějaký krok, věřte vnitřním projevům svého těla!

Překvapuje vás, co všechno v životě není tak, jak byste si přáli? Nyní je čas začít tento seznam řešit.  Už jen proto, abyste se cítili dobře. A řešení se najde vždy. Nemusíte hned změnit zaměstnání, i když možná k tomu dojde, ale když odstraníte příčinu stresu, kterou s ním máte spojenou, můžete se ve vaší práci přesto cítit dobře. Nebo se najdou řešení, která jste předtím neviděli. Pro vyřešení jakéhokoli problému je nutné podnikat ty správné kroky. Čekat, že nás z našich potíží „vytáhne“ pomoc zvenčí, je běh na dlouhou trať a navíc velmi nejistá.

Když začneme zjišťovat, co stojí za nevysvětlitelným onemocněním, zjistíme, že jsou to jen naše vlastní přesvědčení a neochota mnohdy změnit své postoje či situace, ve kterých žijeme.

Pak není divu, že zažíváme stres, který je dlouhodobý. A protože jsme ignorovali prvotní příznaky, které se objevovaly již dlouho před propuknutím problému, náš stav se zhoršil.

Nejjednodušší a nejúčinnější řešení je odstranit příčiny všech našich stresů, které se nám skrývají v našem vědomí. Tím postupně získáme zpět energii, vitalitu a vrátí se nám veškerá chuť do života. A to stojí za to!

Nevíte si rady, potřebujete pomoci?

Pokud budete mít zájem o terapii, v které se můžeme zaměřit na konkrétní aspekty života, které u vás deprese spouští, neváhejte mi kdykoliv napsat nebo zavolat.

Mohlo by Vás také zajímat


Jak získat skvělý (nejen) partnerský vztah

Ach ty partnerské vztahy, jak je možné, že někdo musí řešit stálé problémy v soužití se svým mužem či partnerem a někdo je tak spokojený? Nebo myslíte, že spokojený vztah neexistuje? Můžu vám zcela jistě potvrdit, že existuje a může existovat i u vás doma. Nevěříte? Pojďme se společně podívat na několik osvědčených rad, které přispívají k udržení dobrého partnerského vztahu. 1. […]

Pokračovat.

Lze změnit svůj osud?

V tomto článku bych si chtěla posvítit na to, proč se nám v životě stává něco, co vědomě nechceme. Proč nenacházíme vhodného partnera, proč nemáme skvělou práci, která nám bude vynášet dostatečné množství peněz, proč se trápíme zdravotními obtížemi apod. Chcete i vy změnit osud? Všechny odpovědi na takové otázky jsou ve vaší hlavě, respektive ve vašem […]

Pokračovat.

Kdo jsem

Nedávno jsem měla klienta, který si za cíl našeho sezení zvolil poznání – kdo jsem? Je to velmi časté téma v dnešní době. Jde totiž o to, že mnoho lidí žije podvědomě svůj život podle představ druhých, nejčastěji svých rodičů. Naši rodiče mají určitá očekávání, podle kterých bychom se měli chovat, reagovat, jakou školu studovat, jakému koníčku […]

Pokračovat.

Posttraumatická stresová porucha – EFT jako nástroj pomoci

Zažili jste v minulosti pohlavní zneužívání? Fyzicky vám někdo ublížil? Vrací se vám děsivé vzpomínky z minulosti z traumatické události? EFT terapie Vám může pomoci. Co je posttraumatická stresová porucha? Posttraumatická stresová porucha (využívá se i zkratka PTSP či z anglického originálu PTSD = Posttraumatic Stress Disorder) vzniká v reakci na nějakou mimořádně bolestnou a traumatickou událost. Člověk trpící touto poruchou neustále na […]

Pokračovat.

Strach má velké oči

Strach, jedna z nejčastějších negativních emocí, lidem často komplikuje život. Všichni strach známe a všichni jsme ho mnohokrát ve svém životě zažili. Slovo strach zvukem i významem odpovídá slovu stráž nebo strážce. A z toho vyplývá, že prvotní funkcí strachu je nás chránit! Ale strach má velké oči. Na strach se můžeme podívat ze dvou úhlů pohledu: 1# Strach elementární, […]

Pokračovat.

Úzkost je jen jedna z možných důsledků neurózy

Neuróza je široký pojem zastřešující velký soubor duševních poruch různého charakteru, při kterých člověk trpí dlouhodobě stavy jako je úzkost, stres, vypětí, nervozita, nespavost, psychická nerovnováha, vyčerpanost, neschopnost se soustředit… Tyto negativní duševní pocity člověku trpící neurózou berou potěšení ze života, je stále smutný, melancholický, někdy až depresivní. Právě dominantní vnímání negativních aspektů života oproti těm […]

Pokračovat.

Sledujte můj Facebook


Napište mi přes Messenger na Facebooku Zašlete nezávazný dotaz do Online poradny